Yamaha Mt-09 izlenimleri (Motosiklet)

Yamaha Mt-09 izlenimleri

Ana Sayfa | Blog | Yamaha Mt-09 izlenimleri (Motosiklet) - 2.05.2022

Yamaha Mt-09 izlenimleri

2015 yılının Mayıs ayında kaleme aldığım, Yamaha Mt-09 motosiklet izlenimleri ve motor alış meceramın öncesi ve sonrasını anlatan bu yazıyı beğebeceğinizi umuyorum.

Benim için motosiklet sezonu hiç bitmese de sezon başı Nisan-Mayıs aylarında Nc700x ile 8000km yol yaptım. 
Bu gezi yazılarını bu aralar motojektif te yazamasam da Afyon - Antalya - Fethiye - İzmir... gezmekten yoruldum :)
Nihayet Nc700x yaklaşık 50bin km ye geldiğinde yeni alıcısına gitti. Elbette Nc'den ayrılık çok kolay olmadı. O kadar özene bezene baktığım ve aksesuarlarla doldurduğum makineden ayrılmak gerçekten zordu.

2 hafta kadar motosikletsiz kalıp sancılar çekmenin ardından Mt-09 son kararım oldu.
Bu süre gerçekten çok uzundu ve geçmek bilmedi. Büyük şehirde Motorsuz yaşam hayatın tüm yükünü sırtlamak gibi, zamanının çekilip hayatının kısalması gibi...Bir taraftan motosikletle artık heyecan arıyor diğer taraftan da işe gidip gelebileceğim yaz kış ta kullanabileceğim, işletim maliyetleri de yüksek olmayacak bir şeyler bakıyordum. Ayrıca fiyatınında çok yüksek olmaması gerekiyordu. Bana tüm bunları sağlayabilecek seçim hangisi olmalıydı?

Kafam o kadar karışıktı ki "125cc" ile "1200cc" motorlar arasında gidip geldim. Honda Cb125'ten Ducati Multistrada 1200 e kadar her birine alıcı gözüyle baktım. Önümüzdeki ekonominin belirsizliği ve bir süre kendimi dizginlemek adına 125cc lere göz kırpmadım değil. Nasılsa önüm açıldı hayallerindeki motosiklere kavuşmaya yaklaştın deyip, Ciddi olarak Ducati Streetfighter almak için gittim kredim de çıktı ama cesaret edipte o imzayı atamadım.

Nitekim karar vermek zordu, bir taraftan borçlanmadan ufak bir motosikletle stabil bir yaşam sürmek veya yine borçlanarak hayallerindeki motoru sürmek... Fikirlerim o kadar değişiyorduki, yeniden sattığım motosikleti almayı bile düşündüm. Çünkü Nc700 bana yetiyordu ve her işimi hallede biliyordum.
KTM Duke camiasında dolandım forumlarına bile üye oldum Super Motoyu ziyaret ettim, BmwK1200R'lara baktım...

Bu belirsizlikte kazanan tek taraf benim mutsuzluğum oluyordu çünkü hayat devam ediyor ve işe servisle otobüslerle gidiyor bu durum benim zamanımı ve sabrımı çalıyordu. Yanlış bir karar verip mutsuz olmakta istemediğimden bu belirsizlik süreci ızdıraba dönüşüyordu.

Artık bir karar vermeli ve yeniden sihirli dünyama dönmeliydim.

MT serisi aslında hiç aklımda değildi, geçen sene ki fotoğraflara bakarken Mt09 testi yaptığım fotoğraflara rastladım.

(2014 Yamaha pisti Mt09 Testi )
Hatta bununla ilgili geçen seneden bir yazımda var.
http://www.motojektif.com/blog/deryali/4227/Yamaha-Mt-09-ilk-izlenimler-Sonra Yamaha'nın sitesinden motorun sıfır fiyatına baktım. Sattığım motorun sıfır parasından daha ucuzdu. Üstelik nc 50hp iken Mt09 115hp...

Bana çıplak motor sevgisini arkadaşım "Cam Şimşek" aşılamıştı. Kendi motoru olan Suzuki Gladius'unu bana ödünç vermiş
 http://www.motojektif.com/blog/deryali/4234/Suzuki-Gladius-Test-Surusu-ve-Izlenimler  ve benim için harika bir deneyim olmuştu. O günden beri hep Naked motorlara bakar olmuş ve o zamanlar bugünlerin zemini olmuştu.

Sonra Mt09'a alıcı gözü ile bakmaya başladım, Videolarını izledim inceleme yazılarını okudum. Altınelbiseli adamın o meşhur videolarından biri olan MT09 tanıtım videosunu tam 3 kez izledim. https://www.youtube.com/watch?v=9FSuN9NsBbk ...

Mt09 yeni bir motor, 3 silindirli. Zaten motorda 4 silindir fikrine karşı olan tavrım hala değişmemişken bu açıdan heyecan vericiydi, Sıfır fiyatı kesinlikle çok çok iyi, Gücü 115hp ve benim için hayalimin ötesinde, Uzun yol yapmaktan zaten artık yorulduğum için işe gidip gelmek hafta sonu kaçamakları ve gazlama için de oldukça uygun, Fazla aksesuar kaldırmadığı için böyle bir aksesuar çılgınlığına adamı sokmayacak kadar mütevazi...

Tüm bunlar olurken yinede kararımı tam veremiyordum, Çünkü birde alternatifi MT-07 vardı. Geçen sene bu motoruda test etmiş ve çok beğenmiştim. http://www.motojektif.com/blog/deryali/4226/Yamaha-Mt-07-Test-ve-ilk-izlenimler- Üstelik fiyatı daha uygun.
Ama biliyordumki bir süre sonra Mt07 de tatmin etmeyecek ve daha güçlü motor arayışlarına girecektim.

Evet mutsuzluğum kazanmaya devam ediyordu çünkü 15 gün olmuştu. 15 günde hayatım 3 ay kısaldı. Çünkü motorsuzluk büyük bir zaman kaybı. İşe gidiş geliş süresi 30dk iken servisle 2.5 saat, toplu taşıma ile 5 saatti. Ayrıca arkadaş, akraba ziyaretleri için yolda kaybedilen zaman çok çılgın. İnsanlar ne kaybettiklerinin farkında değiller malasef.

Nihayet 1 Haziran sabahı rüyamda Maltepe'deki Tuna Yamaha bayisinden Turuncu renk bir Mt09 aldığımı gördüm :) Gerçek gibiydi, hayat bana seçimim için yardımcı olmuş ve rengine kadar söylemişti. Tabiki rüyayı ciddiye aldım kalkar kalkmaz soluğu bayide aldım. Orada Turuncu Mt09 olduğundan bile haberim yok ama o kadar gerçekçi olan rüyaya güvenerek bayiye gittim Turuncu Mt09 tamda olması gereken yerde beni bekliyordu :) 


yazı devam edecek......

Gerekli işlemleri yaptıktan sonra nihayet MT09'un üzerinde olmama ramak kalmıştı. Resmi işlemler sürerken 1 gün daha heyecanla beklemeye otobüs metro ve trafiğin tadını çıkarmaya baktım :) Toplu taşıma kullanmanın güzel tarafları, aslında motor sürmekle neyi kazandığınızı görmenizi sağlıyor, ayrıca kendinden büyüklere yer verme anındaki mutluluk, Otobüs içersindeki farklı yaşamlara ve diyaloglara tanık olma lüksünü de kazandırıyor. 

İşlemler tamamlanmış ve motoru teslim alma zamanı gelmişti.Alır almaz canavarın karnını doyurduk. Deposu 14 litre ve 60Tl lik yakıt aldım.

Akşam olduğunda yüzümdeki gülümseme ile birlikte günün skoru şu şekilde olmuştu.

Henüz rodajda olmasına rağmen gücü ürkütücü şekildeydi. Elbette rodaj bittiğinde hem yakıt hemde performansı değişecetir. Ancak ilk izlenimlerim çok olumlu oldu.

Şimdi de en sevdiğim kısım. Bir kaç tane profesyonel fotoğraf :)
Motor rengi turuncu olunca giydiğiniz kıyafetleri taktığınız kaskıda gözden geçirmeniz gerekiyor tabi. Dolayısı ile çeşitli montları denemek için motoshop ları ziyaret ediyorum. :)Aksesuar olarakta Cam ve Kuyruk çanta ilk etapta yeterli olacaktır diye düşünüp Givi marka Cam ve Kuyruk çanta taktırdım.
Honda Mototal'e de cam ve çanta montajı konusunda yardımcı oldukları için teşekkür ediyorum

Netice itibari ile amacıma uygun bir motor bulduğumu düşünüyorum.
8 yılda 170bin kmye yakın motor tecrübem var ve nihayetinde 115hp motor sürmeye hak kazandığımı düşünüyorum :)

Umarım herkes istediği motora kavuşur.http://www.alialtuntas.net/blog/detay/3/28/Yamaha-Mt-09-izlenimleri
Yamaha Mt-09 izlenimleri